Türkiye Ralli Şampiyonası

Türkiye Ralli Şampiyonası

Ralli yarışları dünyanın hemen her ülkesinde düzenlendiği gibi ülkemizde de düzenlenmekte ve ilgiyle takip edilmektedir. Özellikleri ve zemin yapısı ralli yarışlarına uygun olan ülkemizde her sene ralli yarışları için takvimler yayınlanmaktadır. Bu senelik ralli takvimini düzenleyen kuruluş ise TOSFED yani Türkiye Otomobil Sporları Federasyonudur. 2020 yılı içerisine takvimde bir dizi değişikler yapılarak Sarıkamış Rallisi ve Hitit Rallisi de dahil edilmiştir. Şampiyona boyunca yıl boyunca 8 ralli yarışı yapılacak. Sezona ilk olarak Kars’ta düzenlenecek olan Sarıkamış rallisi ile başlanılması düşünülürken başlama tarihleri ise 29 Şubat ile 1 mart tarihleri arasında olması planlanıyor. Son ralli yarışı ise İstanbul rallisi olmakla beraber 24 ila 25 ekim tarihleri arasında son bulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye Ralli sampiyonasi
Türkiye Ralli sampiyonasi

Bunun yanında 2020 yılı Türkiye ralli şampiyonasının yapılacağı tarihler ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • 29 Şubat -01 Mart            Sarıkamış Rallisi / KARS
  • 04-05 Nisan                      Ege Rallisi / İZMİR
  • 25-26 Nisan                       ESOK Rally / ESKİŞEHİR
  • 16-17 Mayıs                        Hitit Rallisi / ANKARA
  • 20-21 Haziran                    Kocaeli Rallisi / KOCAELİ
  • 11-12 Temmuz                    Yeşil Bursa Rallisi / BURSA
  • 24-27 Eylül                         WRC Türkiye Rallisi/ MARMARİS
  • 24-25 Ekim                         İstanbul Rallisi / İSTANBUL

TOSFED’in tarihçesine bakacak olursak T.C Gençlik ve Spor Bakanlı İle Uluslar Arası Otomobil Federasyonu yani (FIA) tarafından tanınmasıyla devamlılığını sürdürmektedir. Ayrıca bunun yanında TOSFED Türkiye’de düzenlenen otomobil sporlarının yönetici konumundaki resmi temsilci kurumudur. Kuruluşu ise 1991 yıllarına dayanmakla beraber 1960 yıllarının sonlarına doğru düzenlenen yarışmalarla ilk adımı atmış ve 1972 yılında ise ilk defa Türk otomobil sporlarının organize bir şekilde yapılması Avrupa Şampiyonası rallisi ile başlamıştır. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu federasyonun kurulmasıyla birlikte, ralli spor tarihine adım attığından bu yana TTOK ile birlikte Spor Komitesi görev ve yetkilerini federasyona devretmiş oldu.

Tüm bu gelişmeler devam ettikçe Türkiyedeki araba sporları da gün geçtikçe daha da güçlenmeye devam edecek gibi gözüküyor. En önemlisi ise Türkiye araba sporlarına verdiği değerle dünyada kendi adının tanıtımına yol açmıştır. Burada Tipobet gibi büyük bahis firmasınında destekleri için teşekkür ederiz. Bu sayede ünlü araba firmaları ülkemizi tanımış ve bunun için gerekli yatırımlarda hız kazanmaya başlamıştır.